Měl bych …

Pokud používáte „měl bych“, je na čase to změnit

Dostáváte se do situací, ve kterých používáte slovní spojení „měl bych“ nebo také „musím“? Pokud ano, jsou to zpravidla případy, kdy se vám do něčeho nechce, ale z nějakého důvodu cítíte, že byste to měli udělat. Tyto důvody většinou vycházejí z toho, co považujeme za společensky dobré, přijatelné nebo jsou to věci, které na sobě chceme změnit, protože nám vadí.

Často se jedná o věci jako:

Měl/a bych

  • zhubnout

  • cvičit

  • jíst zdravěji

  • uklidit

  • vynést koš

  • méně sledovat televizi

  • více číst

  • vyměnit žárovku

  • více odpočívat

  • se více věnovat dětem

  • přestat kouřit

  • častěji říkat partnerovi/partnerce, že ho/ji miluji

Problém je, že pokud tyto věci vychází z toho, že byste něco měli nebo dokonce musíte udělat, pak na vás již od počátku působí negativně, neboť i přes to, že to považujete za správné nebo dobré, vkládáte do nich nechuť je dělat.

Pokud je na základě tohoho svého vnitřního pokynu začnete dělat, nebudete to s nějakým velkým nadšením a často to bude provázeno i negativními pocity.

Jestliže se jedná o dlouhodobé věci, jako je přestat kouřit, cvičit nebo změnit stravování, pak s tím pravděpodobně po krátké době skončíte a vrátíte se do vyjetých kolejí. A za nějaký čas se k tomu možná vrátíte a vše se bude opakovat.

Pravdou je, že prakticky nemusíte dělat nic, skutečně nic.

Nemusíte jíst, nemusíte spát, nemusíte se oblékat, nemusíte si čistit zuby, nemusíte pracovat, nemusíte se dívat na televizi, nemusíte cvičit, nemusíte dělat druhým radost, nemusíte pečovat o svůj domov, nemusíte …

Vy ale spoustu věcí dělat chcete a děláte je rádi.

  • chcete žít, proto jíte a spíte

  • pečujete o sebe, protože se pak cítíte dobře

  • pečujete o svůj domov, protože je vám pak doma příjemně

  • hrajete si s dětmi, protože milujete jejich smích a radost

  • čtete si, protože je to pro vás skvělý relax

Všichni děláme spoustu báječných věcí.

Pokud chcete žít svůj vlastní život, pak dělejte věci, které dělat chcete a dělat potřebujete, po kterých skutečně toužíte, které milujete a které vám přinesou úsměv na rtech, uspokojení, naplnění a hřejivý pocit na srdci i po celém těle.

A co s těmi věcmi, které byste chtěli dělat, ale říkáte, že byste je „měli“ nebo „musíte“ dělat?

Každý máme možnost volby, zda tu či onu věc dělat budeme či nikoli.

Když se do něčeho máte pustit, zamyslete se nad tím, proč to máte dělat, co vám to přinese, jak se budete cítit, až to uděláte, zda skutečně toužíte po daném výsledku, zda to je vaše vlastní touha a také to můžete vzít z druhé strany a ptát se na to, jak to bude vypadat pokud to neuděláte. Myšlenky si můžete lépe utřídit tím, že si je napíšete.

Poté se už dokážete rozhodnout, zda danou věc chcete dělat a pustíte se do toho, nebo ne a necháte ji plavat a bude mít čistou hlavu a energii na věci, pro kterých toužíte.

Pokud řešíte více věcí, začněte se zabývat nejprve těmi jednoduššími a postupně se pouštějte do těch složitějších nebo dlouhodobějších. Tyto náročnější pak rozdělte na více částí, kterým se budete věnovat postupně, nebo náročnost úkolu snižte. Neboť se můžete stát, že i když danou věc skutečně chcete a toužíte po ní, nemusí se vám to podařit, pokud se bude jednat o úkol nad vaše síly či možnosti.

Jako příklad uvedu cvičení.

Už víte, že chcete cvičit a proč. Rozhodnutí je: 2x týdně hodina v posilovně. Dosud jste chodili maximálně z domu do auta a od gauče k ledničce, tudíž bude tato zátěž a změna pro vás pravděpodobně příliš velká a radikální. Úprava rozhodnutí například takto: 1x týdně nebo klidně 1x za 14 dní posilovna + každý den doma, třeba u televize, 5 minut jakéhokoli cvičení, které vás napadne nebo některý den 5 minut běhu. Postupně si pak můžete přidávat minuty doma i dny v posilovně. Při tomto postupu máte mnohem větší šanci na úspěch. Podobný postup můžete aplikovat i u jiných věcí, jako je např. změna stravování, změna v přístupu k partnerovi nebo dětem.

Jsou tací, kteří zvládnou i obrovské změny ze dne na den, pro většinu je to však proces. Proces učení a poznávání sama sebe a toho, jakou cestou chci v životě jít.

Zapomeňte na slova

MĚL BYCH“ a „MUSÍM“ ,

nahraďte je slovy

TOUŽÍM“, „CHCI“ a „POTŘEBUJI“

a kráčejte životem svou vlastní cestou.

Nyní se zamyslete nad tím, v jakých situacích používáte slova měl bych nebo musím. Vyberte jednu a zeptejte se sami sebe, co vám na dané věci vadí. Pak na této věci najděte něco pozitivního, tzn. když danou věc udělám, co mi to přinese, jaký pak budu mít pocit? Živě si to představte, jak je to skvělé, jak vám je dobře. Řekněte si: „ano, to chci, po tom toužím“. Pokud chcete tento pocit skutečně zažít, není jiná cesta než jít, udělat to a cítít se báječně.

Opět doporučuji začít od jednodušších věcí a postupovat ke složitějším. Pochvalte se, řekněte si, jak jste skvělí.

Věřte, že váš život bude radostnější.

Podělte se v komentářích o váš úspěch

 

Milujte sami sebe, buďte sami sebou a žijte svůj život.

Katka dělá, co ji baví a naplňuje, je součástí týmu SmartSelling a má ráda upřímnost za všech okolností.

Ráda objevuje svá skrytá zákoutí, překračuje komfortní zóny a předává své zkušenosti dál se záměrem pomoci druhým v nalezení své vlastní jedinečné cesty.

Kromě toho miluje počítače, techniku a nové programy. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší :)

Komentáře