Zaměření pozornosti

Co vysíláme, to přijímáme

To, jak o věcech přemýšlíme a co říkáme, přímo ovlivňuje to, co se nám v životě děje. Naše myšlenky mají sílu, naše slova mají moc. Zkuste myslet na něco pěkného a přitom brečet nebo zkuste říci něco negativního a současně se smát. Možná vám to při troše snahy i půjde, ale nikdy to nebude upřímné, nebude to vyjadřovat skutečnost. To, jak myslíme a co říkáme, přímo ovlivňuje další běh věcí a následně se to k nám vrací jako bumerang. Myšlenky jsou silné a jsou pro nás nástrojem, jak mnohé věci získat nebo naopak ztratit. Je pouze na nás, jaké myšlenky zasejeme a co tedy následně budeme sklízet. Slova jsou ještě silnější, mají opravdu velkou moc. Je však potřeba s nimi nakládat opatrně, vážit, co vyslovíme, neboť jednou vyřčené slovo již, na rozdíl od myšlenky, nelze vzít zpět. Pokud si o někom budete myslet, že je hlupák, pak jemu to neublíží, „pouze“ v sobě pěstujete jistý odpor či pohrdání tímto člověkem. Když ale tomu člověku řeknete, že je hlupák, co se asi stane? To už bude záležet na něm, ale žádný moc pěkný scénář nás pravděpodobně nečeká.

Na nás je vybrat si, jak budeme přemýšlet a co budeme říkat. Na nás je, zda budeme naši pozornost zaměřovat na negativní či pozitivní stránky věcí. Ovšem často se stává, že se chováme spíše automaticky nějakým zaběhlým a navyklým způsobem, který však nebývá ideální. Takto to ale být nemusí, máme tu moc to změnit. Můžeme myslet a mluvit tak, aby to pro nás bylo přínosné. Můžeme myslet na pěkné věci, ne na ty špatné. Můžeme na ostatních vidět to dobré namísto toho špatného. Ta volba je na nás. A má zásadní vliv na celý náš život.

Je totiž obrovský rozdíl v tom, zda řeknu „nechci být tlustá“ nebo „chci být štíhlá“, resp. ještě lépe přestavím si, jaké by to bylo být štíhlá – jak vypadám, jak se cítím, co to pro mne znamená.

Zapomeňte na negace

Negativní výrazy jsou takovým virusem, který ničí naše cesty k dosažení toho, po čem toužíme. Negace jsou v našich životech obsaženy opravdu hojně. Často říkáme nechci to či ono, např. nechci být tlustá/ý, nechci řešit tento problém, nechci se hádat … Tím ale ještě více podporujeme to, co nechceme, neboť právě na to zaměřujeme svou pozornost. Zkuste si uvědomit, jak často použijete to kratičké slůvko NE.

  • NEchci

  • NEumím

  • NEmám

  • NEdělej

  • NEvím

Slovíčko NE slýcháme téměř od narození a máme je spojené se zákazy, příkazy a přirozeně v nás vyvolává odpor, nechuť, zlost, uráží nás, jednoduše nám vadí. Pokud s námi někdo nesouhlasí, vadí nám to. „Zákazy jsou od toho, aby se porušovaly“, „Zakázané ovoce nejvíce chutná“ – tím se snažíme vymanit z onoho magického NE. Pokud NE použije někdo proti nám, pak je na nás, jak se k tomu postavíme, o tom jsme už hovořili v článku o osudu. Teď se podíváme na to, jak minimalizovat používání slovíčka NE v našem slovníku a v našem myšlení.

Zaměřte se na to, co chcete, nikoliv na to, co nechcete

Když chcete něco vyjádřit, snažte se to z negativního tvaru otočit a převést do kladného. Přestaňte myslet a mluvit o tom, co nechcete, naopak se zaměřte na to, co chcete. Když řeknete, že něco nechcete, nemáte nebo neumíte, tak to je pouze vyjádření určitého faktu, ale co s tím? Co z toho vyplývá? Co to znamená? Po vyjádření, že něco nemám nebo nechci, prakticky nevím, jak s tím naložit, resp. nemám žádný podnět, abych s tím něco dělal. Mám pouze informaci, že není vše tak, jak bych chtěl. Ale co je to, co bych chtěl? Právě to je potřeba definovat. Namísto přemýšlení o tom, co nechci, je potřeba zjistit, co chci a na to se poté zaměřit. Je dobré to co nejvíce specifikovat, uvést detaily. Chce to vynaložit určité usilí a přemýšlet o tom, co říkáte, ale postupně si tento způsob myšlení zautomatizujete a nahradíte jím původní navyklé negativní uvažování. Je to jako s vařením. Když budete vařit bramboračku, nestačí si říct: „Nechci do ní dát citrón“, ale musíte si říct, co do ní dát chcete, aby byla taková, jaká vám chutná. Proto namísto „Nechci být tlustá/ý.“, je potřeba říci si: „Chci být štíhlá/ý, chci vážit x kg, chci mít x cm v pase, a chci toho dosáhnout do x měsíců.“ a nejlépe si sám sebe představit při dosažení tohoto cíle. Stejně tak to ale použijete i v běžném životě, nikoli pouze u dlouhodobých záležitostí.

Kam zaměřujeme pozornost, tedy vkládáme svou energii, tam to sílí a roste

Zkuste se zamyslet nad tím, jak o věcech hovoříte, o čem přemýšlíte, na co často myslíte. Myslíte na to, co nemáte, co se vám nelíbí, co je špatně nebo na to, co je fajn, co vás těší a co je vám příjemné? Zvažte dobře, co čeho budete vkládat svou energii, protože čím více se na něco zaměřujeme, tím více to roste, a to právě proto, že to naší pozorností a energií posilujeme. Hovořte a přemýšlejte o tom, co špatného se vám stalo, jakou máte smůlu nebo co dalšího by se vám mohlo stát, a s největší pravděpodobností se vám budou tyto nemilé věci stávat stále znovu a znovu a vy budete dál posilovat své přesvědčení, že se proti vám všechno spiklo a tím přidávat další polínka do pomyslného ohně. Můžete být tzv. věčnými stěžovateli, kteří často hovoří v negacích, téměř na všem dokáží najít chybu a říkají, že se jim smůla lepí na paty. Také jsem si takovými obdobími prošla, přišlo mi, že nic není tak, jak bych chtěla, že mě nic nebaví a že všechno včetně mě je k ničemu. Takové myšlenky mohou přepadnout každého a stává se to i těm úspěšným, že se najednou ocitnou ve slepé uličce a pokud to je pouze takové občasné koření, je to v pořádku, protože překonáváním překážek se učíme, rosteme a sílíme. Problém je, když to negativní uvažování dlouhodobě převažuje nad tím pozitivním.

Když budete mít oči otevřené a budete vnímat to pěkné, co se všude kolem nabízí, budete toho hezkého vidět postupně více a více a ty krásné věci začnou do vašeho života přicházet. Nemusíte vidět tu zamračenou pokladní v supermarketu a mračit se také. Můžete vidět někoho, kdo se právě z nějakého důvodu necítí dobře – třeba má nemocné dítě nebo jí samotné není dobře nebo jí někdo řekl něco nepříjemného. I přes její výraz se na ni usmějte nebo jí něco milého řekněte a výsledek uvidíte sami. To vaše gesto může být to, co jí zrovna v tu chvíli pomůže. A dost dobře je možné, že se pak bude usmívat ještě na spoustu dalších zákazníků. A vy pak namísto o zamračené prodavačce bude moci hovořit o tom, jak jste někoho dokázali potěšit.

Zaměřujte svou pozornost na to,

co chcete posílit a znásobit,

protože co vyšlete,

to se vám dříve nebo později vrátí.

Udělejte si rekapitulaci toho, jak a o čem přemýšlíte, na co myslíte, co říkáte. Zaměřte se na to v následujících dnech a týdnech a zkuste sami sebe opravovat, tedy převádět negace do pozitivních či neutrálních vyjádření a myšlenek. Zaměřte se na situace, kdy vyjadřujete, že něco nechcete nebo kdy používáte v nějaké chvíli NE. Zastavte se na okamžik a zkuste přijít na to, jak to vyjádřit jiným způsobem, bez negace. Uvědomujte si, kam zaměřujete svou pozornost, do čeho vkládáte svou energii. Nechť jsou to činy a myšlenky, které vám jsou nebo v budoucnu mohou být prospěšné, které vás a druhé těší nebo které vám dodají sílu a povzbudí vás, a které nevyvolávají ve vás nebo v druhých odmítavou reakci. Přeji vám sílu a vytrvalost na vaší cestě.

Podělte se v komentářích o váš úspěch.

Milujte sami sebe, buďte sami sebou a žijte svůj život.

Katka dělá, co ji baví a naplňuje, je součástí týmu SmartSelling a má ráda upřímnost za všech okolností.

Ráda objevuje svá skrytá zákoutí, překračuje komfortní zóny a předává své zkušenosti dál se záměrem pomoci druhým v nalezení své vlastní jedinečné cesty.

Kromě toho miluje počítače, techniku a nové programy. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší :)

Komentáře