Co na to řekne?

Znáte nějakou situaci podobnou těm následujícím?

  • chcete udělat něco bláznivého nebo neobvyklého, třeba si obarvit vlasy na červeno, začít se extravagantně oblékat, stát se vegetariánem, pořídit si v 18 nebo naopak v 45 miminko, přestěhovat se, přihlásit se do televizního pořadu, zařádit si s dětmi na dětském hřišti apod., ale i když po tom toužíte, obáváte se reakce okolí

  • chcete ukončit dlouholetý partnerský nebo manželský vztah, ale je to pro vás těžké, protože víte, že vaše okolí nic netuší a má pocit, že jste ideální pár a navíc jste třeba ve fázi plánování svatby

  • chcete odejít ze zaměstnání, vstoupit do politiky, začít podnikat, přistoupit k nějakému náboženství, vydat knihu, odcestovat do zahraničí, … a opět řešíte, co tomu kdo řekne

  • toužíte po tom zkusit s partnerem nějakou neobvyklou sexuální praktiku, jít na nuda pláž, na erotickou masáž, do swingers klubu, na striptýz apod., avšak raději si to necháte pro sebe z obavy před reakcí partnera

Nejste v tom sami

Tyto nebo podobné situace řešíme občas všichni. Otázkou je, zda pro nás je či není problém udělat onen krok k tomu, abychom dosáhli toho, co si přejeme.

Buď to pro nás není problém, pak je to skvělé a my víme, že si jdeme za svým. Nebo nejprve dumáme nad tím, co na to řekne partner, rodiče, děti, přátele a další osoby a poté v lepším případě se odhodláme a uděláme to, nebo v tom horším případě se tím přestaneme zabývat a raději od toho upustíme.

Pokud chceme být šťastní a záleží nám na tom, abychom šli po té své cestě, je nutné, abychom dělali to, po čem toužíme a nezabývali se tím, co na to řeknou druzí. A jak to tedy udělat, abychom dělali to, co si přejeme a po čem toužíme, beze strachu z reakcí okolí?

Zde jsou kroky, které Vám pomohou

  • Snažte se si co nejpřesněji vydefinovat, co chcete udělat, zaměřte se na detaily svého záměru, můžete se tím zabývat pouze ve sých myšlenkách u těch jednodušších věcí nebo si vše napsat, nakreslit. Současně si představte, že jste to již udělali. Jaký máte pocit, jak vám je, co vám to přináší? Tím si sami uděláte jasno. Nadchněte se pro danou věc.

  • Představte si, že s touto věcí za vámi přijde někdo z vašeho okolí – partner, kamarád/ka, sourozenec – jak byste na to reagovali? Rozeberte si detailně, jaké byste měli pocity, jaká byste použili slova, nabídli byste pomoc, podporu?

  • V případě, že máte převážně dobré pocity, je vysoce pravděpodobné, že i vaše okolí to bude vnímat stejně a neměl by už pro vás být problém danou věc podniknout.

  • Jestliže převažují negativní pocity, zamyslete se nad tím, zda je možné danou věc například podat jiným způsobem nebo něco z jejího obsahu upravit tak, aby to bylo pro okolí přijatelnější. Pokud ano, udělejte to a pusťte se do toho.

  • Když nenajdete způsob, jak danou věc udělat pro okolí přijatelnější nebo to prostě z její podstaty není možné (např. náboženské vyznání), ujasněte si, zda to skutečně chcete, zda po tom vnitřně toužíte, vidíte v tom přínos pro vás samé a bude vás to naplňovat a uspokojovat. Pokud ano, pak to udělejte.

  • Pokud se jedná o věc, po které toužíte skutečně z celého srdce, pak se výše uvedenými kroky nezabývejte a jděte do toho, prostě to udělejte. Pouze tak dosáhnete toho, že se posunete dál, že se vydáte svou vlastní cestou a budete naplněni a šťastni. Nezabývejte se tím, co by kdyby. Až určité skutečnosti nastanou, teprve poté je budete řešit.

Je možné, že vás reakce vašeho okolí překvapí, a to jak pozitivně, tak negativně. Každopádně vy sami budete mít radost z toho, že jste si splnili své přání.

Moc dobře vím, že to není jednoduché. Také jsem mívala strach a obavy z toho, jaké budou reakce na to, co udělám nebo řeknu. Častokrát jsem se setkala s tím, že jsem ve společnsoti více lidí chtěla něco říct, ale přišlo mi to trapné nebo divné.

A za chvíli se stalo, že tu samou věc řekl někdo jiný. A to už mi to vůbec trapné nepřipadalo a zpravidla ani nikdo jiný nereagoval negativně, spíše naopak – ostatním se to líbilo.

Nyní už říkám, co si myslím a dělám, co dělat chci. Ne všichni budou vždy souhlasit, ale to je přirozené. Když se nám dostane nějaké kritiky, nemá smysl se tím trápit. Je potřeba zaměřit se na to pozitivní a jít si za svým.

Nezapomenutelný zážitek

A na závěr ještě jeden nádnerný zážitek z vlastního života. Vzpomínám s velkým úsměvem na svou babičku, jak v téměř 90ti letech jezdila na skluzavce se stejnou radostí a nadšením jako mé malé dcery a počítala si, kolikrát ještě pojede. Pravděpodobně to bylo její první a poslední klouzání v životě – myslím, že ve 20. a 30. letech minulého století, když byla v dětském věku, žádné skluzavky nebyly. Nemám tento krásný zažitek zaznamenán na fotce ani videu, ale v mém srdci zůstane vepsán navždy.

Proto dělejte to, po čem toužíte,
radujte se ze všeho krásného, co prožijete
a jděte svou vlastní cestou.

Náš život je vzácný a velice krátký na to,
abychom ztráceli čas přemýšlením o tom,
co na něj řeknou druzí.

Nyní se zaměřte na jednu věc ve svém životě, kterou chcete změnit. Začněte nejprve s nějakou jednodušší věcí. Popřemýšlejte o tom, zjistěte, proč to chcete, co tím získáte, a jak vám bude, až to uskutečníte. Představte si sami sebe v té nové situaci, zkuste si ji jakoby prožít. Nadchněte se pro danou věc a až s tím budete vnitřně sžití, udělejte to.

Věřte, že to bude super a posune vás to dál.

Podělte se v komentářích o váš úspěch

Milujte sami sebe, buďte sami sebou a žijte svůj život.

Katka dělá, co ji baví a naplňuje, je součástí týmu SmartSelling a má ráda upřímnost za všech okolností.

Ráda objevuje svá skrytá zákoutí, překračuje komfortní zóny a předává své zkušenosti dál se záměrem pomoci druhým v nalezení své vlastní jedinečné cesty.

Kromě toho miluje počítače, techniku a nové programy. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší :)

Komentáře